W jaki sposób zabezpieczyć łazienkę przed wilgocią?

Wykończenie wnętrza płytkami ceramicznymi to pierwszy krok, który zapewni nam ochronę przed zawilgoceniami w łazience. Wiele osób nie wie, że ciągły wpływ wody na płytki może skutkować poważnymi konsekwencjami. Płytki są co prawda w dużym stopniu odporne na wnikanie w głąb wody, niestety to naszej podłogi i ścian w pełni nie chroni. Woda może przenikać przez zafugowane szczeliny, co może skutkować pękaniem, a w najgorszym wypadku nawet zniszczeniem podłoża. 

O podłogi i ściany warto zadbać jeszcze zanim położymy pierwszą warstwę płytek. W celu ochrony płytek ceramicznych należy wykonać uszczelnienie zespolone, które w sposób trwały zabezpiecza podłoże i płytki przed negatywnymi skutkami wilgoci i wody. Uszczelnianie zespolone to nic innego jak uszczelnianie podpłytkowe, które izoluje podłogę z płytek za pomocą preparatu nanoszonego na gołą posadzkę. W sprzedaży znajdziemy gotowe środki uszczelniające na bazie płynnego tworzywa sztucznego. Taki uszczelniacz jest wykonany z jednego lub dwóch składników. Wystarczy nałożyć go za pomocą wałka, pędzla lub urządzenia natryskowego na betonową podłogę. Taki zabieg powtarzamy dwukrotnie, aż do momentu gdy grubość powłoki izolacyjnej osiągnie minimum 2 mm. To bardzo skuteczne rozwiązanie, polecamy je szczególnie w miejscach takich jak brodziki prysznicowe, wanny lub baseny. Pamiętajmy jednak, że nałożenie drugiej warstwy możemy wykonać dopiero po wyschnięciu pierwszej, a pierwsze płytki kładziemy dopiero po całkowitym stwardnieniu preparatu na podłodze.

Jak przygotować podłoże i jak wykonać uszczelnienie zespolone?

Podłoga podobnie jak i ściany powinny być wstępnie oczyszczone, bez pęknięć i jakichkolwiek tłustych śladów. Często możemy spotkać podłogi o różnej chłonności, warto wówczas zastosować odpowiedni grunt do danej powierzchni, który ją przygotuje do nałożenia preparatu uszczelniającego. Wówczas możemy przystąpić do uszczelniania, zaczynamy od naniesienia preparatu w narożnikach i wszystkich krawędziach w pomieszczeniu narażonym na kontakt z wodą i wilgocią. Warto upewnić się, czy nałożyliśmy preparat w miejscach takich jak miejsca łączeń podłogi ze ścianami. W tym celu wykorzystamy taśmę uszczelniającą oraz narożniki uszczelniające, które zatapiamy w naszym uszczelniaczu. Miejsca takie jak odpływy lub przepusty rurowe możemy zabezpieczyć uszczelkami elastomerowymi, które również nasączamy preparatem. Później możemy przystąpić do nakładania środka uszczelniającego na całą podłogę oraz na fragmenty ścian wokół (do ok. 15 cm wzwyż). To bardzo istotny etap gdyż miejsca styku podłóg i ścian, gdzie znajduje się wanna lub prysznic są newralgicznymi punktami i warto o nie zadbać. Kładziemy zawsze dwie warstwy, odczekując na wyschnięte uszczelniacza. Wówczas po stwardnieniu i położeniu płytek możemy użyć fugi.