Wentylacja mechaniczna: opinie dla domu i firmy.

Wygoda użytkowania domu lub budynku firmowego jest w dużym stopniu zależna od właściwej wentylacji. Wyposażenie obiektu w wentylację grawitacyjną to podstawa, jednak nie zawsze tego typu wariant się sprawdza. Wynika to z niedoskonałości takiego systemu, którego prawidłowe działanie jest możliwe wyłącznie w określonych warunkach pogodowych i przy uwzględnieniu nieszczelności stolarki drzwiowej i okiennej. Inwestorzy oraz zarządcy budynków takich jak domy, czy obiekty firmowe coraz chętniej zwracają uwagę na możliwość zastosowania nowoczesnych instalacji wentylacyjnych, w tym chociażby rekuperacji. 

Z czego wynikają problemy wentylacji grawitacyjnej?

Główną zaletą i jednocześnie wadą w przypadku wentylacji grawitacyjnej jest wysoki stopień termoizolacyjności budynków, który to powoduje problemy w skutecznym działaniu instalacji. Nowoczesne obiekty są coraz bardziej energooszczędne, co wynika z chęci uzyskania oszczędności na energii cieplnej. Praktyka pokazuje, że odpowiednio ocieplony budynek generuje niższe koszty. Niestety taki stan rzeczy przekłada się na nieskuteczne działanie tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, która wymaga do prawidłowego działania odpowiednich warunków pogodowych na zewnątrz. Dopiero wtedy możliwe jest uzyskanie ciągu, który zapewni wymianę powietrza. Ponadto szczelne okna oraz drzwi wysokiej klasy bez zamontowania odpowiednich nawiewników w skuteczny sposób zakłócają działanie systemu wentylacji. Inwestorzy w celu eliminacji problemów w budynkach użytkowych (dom, siedziba firmy) decydują się na poszukiwanie innych, alternatywnych rozwiązań. Należy pamiętać, że właściwa wentylacja zapewnia komfortowe warunki w pomieszczeniach, co odbija się na samopoczuciu domowników lub pracowników. Wywiewniki montowane w celu poprawienia wentylacji rzadko wpływają na obecną sytuację, a jeżeli już to robią to generują inny problem. Częste wietrzenie pomieszczeń sprawia, że rosną rachunki za energię cieplną. Wówczas stajemy przed dylematem, czy postawić na lepszą wentylację w budynku, czy zrezygnować z częstego wietrzenia w celu ograniczenia kosztów ogrzewania. Wyjściem z tej patowej sytuacji wydaje się być rozwiązanie, które w ostatnich latach zdobyło wielu zwolenników.

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją

Rozwiązaniem na bolączki przedsiębiorców oraz właścicieli domów jednorodzinnych jest wentylacja mechaniczna z rekuperacją. System wyposażony w rekuperator nie posiada wad swojego starszego brata, czyli wentylacji grawitacyjnej. Opinie na temat wentylacji mechanicznej nie bez powodu są pozytywne. Instalacja tego typu pozwala na pozbycie się powietrza z budynku, przy jednoczesnym braku strat energii cieplnej. Wentylacja mechaniczna wyposażona jest w dodatkowy filtr, który usuwa z napływającego powietrza groźne dla zdrowia alergeny i szkodliwe substancje. To szczególnie istotne w okresie zimowym, kiedy stopień smogu na zewnątrz przekracza normy bezpieczeństwa. Ponadto w trakcie wymiany powietrza, skuteczność systemu potwierdza wymiennik ciepła. Jest on odpowiedzialny ze użycie części raz ogrzanego powietrza do wymieszania ze świeżym, napływowym powietrzem. W ten sposób wentylacja z rekuperacją likwiduje konieczność dogrzewania pomieszczeń niemal od zera, co w przypadku wentylacji grawitacyjnej generowało dodatkowe koszty. Dostrzegając te zalety należy stwierdzić, iż wentylacja mechaniczna jest optymalnym rozwiązaniem zarówno w domu, jak i firmie. Zobacz także: wentylacja mechaniczna Pisz.