Wiercenie w szkle i dobór wiertła – prosty poradnik.

Wiercenie w szkle nie jest prostym procesem głównie przez wzgląd na sam materiał. Szkło jest bardzo kruche, trzeba więc dobrać odpowiednie narzędzia do wykonania otworu. Po co wiercić w szkle? Istnieje wiele poradników, które pokazują niezwykłe ozdoby, które można wykonać przy użyciu szklanych elementów. Należy je jednak najpierw obrobić, wykonać niezbędne otwory. Jakie wiertło będzie wówczas najlepszym wyborem? 

Tradycyjny podział wierteł obowiązuje ze względu an kształt wiertła. Bardzo dobrym wyborem są dwa rodzaje narzędzi: wiertła płetwowe do szkła z trójkątną płetwą oraz wiertła rurowe do szkła o dość wąskiej średnicy. Te pierwsze dają sobie radę z wykonywaniem bardzo precyzyjnych otworów o niedużej średnicy. Z kolei wiertła rurowe pozwalają na stworzenie większego otworu bez zniszczenia przedmiotu ze szkła. Oprócz wiertła ważna jest też technika i schładzanie wiertła podczas pracy, gdyż może ono ulec uszkodzeniu po zbytnim nagrzaniu. Wysoka temperatura mogłaby też spowodować pękniecie np. słoika lub innego przedmiotu. Oba rodzaje wierteł charakteryzują się wysoką precyzją i jednocześnie silnym, lecz nie napierającym naciskiem. Ponadto tak zrobiony otwór będzie estetycznie wykończony, bez nierówności i zakrzywień mogących nas skaleczyć.

W przypadku szkła hartowanego sprawa wygląda nieco inaczej. Tutaj konieczny jest zakup wiertła diamentowego, które będzie w stanie wykonać otwór. Wiertła mogą też różnić się uchwytami, które należy dobrać tak, aby pasowały do posiadanej wiertarki. W sprzedaży znajdziemy zakończenie cylindryczne, walcowe oraz sześciokątne. Jeżeli chcemy ponownie wykorzystać używane już wiertło należy pamiętać o regularnym ostrzeniu. Niekiedy konieczne jest ostrzenie przy pomocy specjalistycznej ostrzałki do wierteł. Chodzi tu szczególnie o wiertła zakończone ostrym szpicem, który jest niewykonalny przy zwykłym ostrzeniu. O wierceniu w innych materiałach pisaliśmy w innym artykule na stronie.