Z czego i jak wykonać ścieżki w ogrodzie?

Ścieżka w ogrodzie to ważny element, który należy dokładnie zaplanować. Taka dróżka powinna być wytrzymała, wkomponowana w styl domu oraz zieleni, a przy tym w pełni bezpieczna i wygodna w użytkowaniu. Producenci zalewają rynek coraz to nowymi pomysłami, jak pokazuje jednak praktyka to materiały znane od dziesiątek lat stanowią główną grupę produktów wybieranych przy budowie ścieżek. 

Kostka brukowa

Materiał ten kładziemy na ubitym, piaszczystym terenie lub też na niewielkim kruszywie, czy betonie. Szczeliny pomiędzy kostką zawsze posypuje się piaskiem, co nie tylko wzmacnia konstrukcję, lecz stanowi odpływ dla deszczówki. Kostka brukowa to bardzo wdzięczny materiał, który pozwala na ułożenie niemal dowolnego kształtu dróżki. Dobrze jest wybrać kostkę o niewielkiej grubości, która po położeniu powinno się zabezpieczyć impregnatem. Jeżeli mamy bujną wyobraźnię to bez problemu stworzymy kolorowe konstrukcje, które będą pełniły bardzo ciekawą ozdobę wokół budynku oraz zieleni. Najlepszymi parametrami cechuje się kostka granitowa, która jest niezwykle wytrzymała. Bez względu na wybrany rodzaj będziemy mieli do czynienia z materiał odpornym na przeciążenia oraz zmienną pogodę. Dzięki temu po takiej ścieżce przejdą nie tylko ludzie, ale i przejedzie samochód osobowy bez żadnych szkód dla powierzchni.

Płyty chodnikowe i klinkierowe

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie klinkieru, czyli wypalanej gliny pełniącej naturalną ozdobę każdego ogrodu. Płytki klinkierowe są odporne na działanie zmiennych temperatur, ale też wodę. Płyty chodnikowe natomiast występują w większych formach i są wykonywane podobnie jak kostka brukowa z wytrzymałych materiałów takich jak granit oraz bazalt. Nieco gorsze pod względem trwałości są produkty wykonane z wapienia lub piaskowca. Elementy te możemy dowolnie łączyć tworząc jedną węższą ścieżkę lub naprawdę szeroką. Tutaj mamy jeszcze większy wybór pod względem formy, gdyż w sprzedaży dostępne są płyty do złudzenia przypominające drewnianą kładkę. W przypadku niedużego ogrodu warto pomyśleć o rozstrzeleniu płytek, czyli nie układania ich w jednym ciągu np. na trawniku. Dzięki temu uzyskamy ciekawy efekt, który nie będzie zaburzać wizualnie przestrzeni i niepotrzebnie jej zmniejszać. Zobacz także: Imitacja kamienia na ścianę.