Z czego wykonać zabudowę kominka?

Zastosowanie odpowiedniej budowy jest niezwykle istotne w celu zachowania wysokiej estetyki kominka. Ważne jest także zastosowanie materiałów, które będą wytrzymałe, odporne na działanie wysokich temperatur oraz niepalne. Wśród dostępnej zabudowy możemy wyróżnić: bloczki z betonu komórkowego, płyty gipsowo – kartonowe, cegły oraz kamień naturalny. Czym charakteryzują się poszczególne materiały? 

Jeżeli chodzi o bloczki z betonu komórkowego to dzięki swojej niewielkiej wadze i porowatej strukturze bardzo dobrze nadają się jako zabudowa kominka. Tak wykonana konstrukcja nie powoduje zbyt dużego obciążania dla stropu, a sam materiał jest prosty w obróbce. Możemy bez żadnego problemu nadać dowolny kształt, przycinać na wymiar, a nawet na wybrany kształt. Obudowa kominka jest zwykle wykonana z cienkich płyt betonowych lub mocno szlifowanych bloczków. Wewnątrz pozostaje wolna przestrzeń między wkładem kominka, a bloczkami. Można ją wypełnić przy użyciu mat z wełny mineralnej oraz dodatkowo zabezpieczyć folią aluminiową. Taką gotową zabudowę możemy spokojnie obudować płytkami ceramicznymi lub też zastosować tynk oraz farbę pod kolor ścian. Innym rozwiązaniem są popularne płyty kartonowo – gipsowe, które dzięki swojej lekkości i szybkości montażu pozwalają na wykonanie zabudowy kominka w szybkim czasie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę wysoką temperaturę i zakup płyt odpornych na działanie ognia. Wewnątrz takiej płyty znajduje się mata z włókna szklanego, która podczas pojawienia się płomieni będzie w stanie przez dłuższy czas utrzymać całą konstrukcję bez zajęcia się ogniem. Płyty w odróżnieniu od bloczków będą potrzebowały zastosowania stelażu zrobionego ze stalowych profili. Jeżeli obawiamy się, że zabudowa będzie w jakimś miejscu dotykać wkładu kominkowego to trzeba zadbać o obłożenie konstrukcji od wewnątrz wełną mineralną zabezpieczoną folią aluminiową. Wszelkie miejsca łączeń wypełniamy zaprawą i czekamy na wyschnięcie. Wówczas możemy całość pomalować farbą w wybranym kolorze.

Zabudowa z cegły pozwala na wykonanie interesujących łączeń ze stalowymi elementami paleniska. Główną i pożądaną cechą tego materiału jest doskonałe utrzymywanie ciepła, gdyż mimo wolniejszego tempa nagrzewania się, taka powierzchnia oddaje ciepło przez dłuższy czas. Pozwala to na zachowanie dobrych właściwości cieplnych, nawet przy przygaszonym już kominku. Zwykle najlepszym wyborem są cegły klinkierowe, których gładka powierzchnia utrudnia osadzanie się brudu, łatwiej jest też ją myć. W przypadku cegieł tradycyjnych może być to utrudnione ze względu na chropowatą strukturę wymagającą impregnacji. Ostatni materiał pod zabudowę kominka to kamień naturalny, stosuje się tutaj raczej cienkie konstrukcje na bazie piaskowca, marmuru oraz granitu. Tutaj podobnie jak u poprzednika, pewne odmiany kamienia będą wymagały ochrony przy użyciu preparatu. Inne natomiast wyczyścimy z łatwością. Kamień cechuje się przede wszystkim wysoką trwałością, odpornością na działanie ognia oraz walorami estetycznymi.