Zalety i wady kratek wentylacyjnych i anemostatu.

Rozważając wykonanie instalacji wentylacji musimy wziąć pod uwagę konieczność wykonania wylotów. Umożliwiają one odprowadzenie nadmiaru powietrza na zewnątrz budynku, co daje pełen komfort użytkowania. Dostępne rozwiązania jakie znajdziemy na rynku to kratka wentylacyjna lub anemostat. Każde urządzenie charakteryzuje się nieco innymi właściwościami, dlatego warto zapoznać się z plusami i minusami poszczególnych rozwiązań. Dzięki temu łatwiej będzie nam wybrać sposób odprowadzania powietrza dopasowany do naszych potrzeb. 

Kratka wentylacyjna

Jest to bardzo popularne rozwiązanie, które pozwala ukryć otwory wentylacyjne w budynku. Urządzenie cechuje prostota, mamy tu do czynienia z połączeniem dwóch elementów: siatki z tworzywa oraz kołnierza. Kratka posiada możliwość regulacji listwami wewnątrz niej, dzięki czemu możliwa jest zmiana natężenia przesyłanego powietrza. Kąt nachylenia jest tu zwykle regulowany przy pomocy linki, a samą kratkę mocuje się na tradycyjne wkręty.

Anemostat

Anemostat działa na bardzo podobnej zasadzie do kratki wentylacyjnej. Pełni on rolę wylotu dla powietrza z budynku, pochodzącego z instalacji wentylacyjnej lub też ciepłego powietrza w domu. Istnieją dwa typy anemostatu: nawiewne, które przesyłają powietrze do wnętrza budynku oraz wywiewne, które pozbywają się powietrza poza obiekt. Anemostat posiada obrotowy talerz, który pozwala na regulację przepływu powietrza. Poszczególne modele potrafią działać w jednym lub w kilku kierunkach, dzięki czemu możemy dobrać anemostat pod konkretne zapotrzebowanie. Montaż nie należy do najtrudniejszych, wystarczy tylko zamocować ramkę w otworze wentylacyjnym, następnie zainstalować w niej anemostat. Ostatni etap to poprowadzenie w ramce przewodu do systemu nawiewnego lub wywiewnego.

Plusy i minusy rozwiązań

Podstawową różnicą między kratką wentylacyjną, a anemostatem jest opcja regulacji stosowana w drugim rozwiązaniu. Anemostat pozwala na dostosowanie przepływu powietrza w wybraną stronę, natomiast kratka działa na zasadzie przepływu powietrza w obie strony. Nie ma jednego dobrego rozwiązania dla wszystkich. Warto jednak zastanowić się nad tym jak wygląda przepływ powietrza w pomieszczeniach, gdzie chcemy zamontować określone urządzenie. W przypadku kłopotów z przepływem powietrza dobrym wyjściem będzie anemostat o sporej wydajności. Z kolei miejsca takie jak kominek w domu wystarczy wyposażyć w zwykłą kratkę wentylacyjną. Zobacz także: Jak urządzić warsztat w garażu?