Zawór mieszający trójdrożny, czterodrożny i zasady działania.

Zawór mieszający to nieduży element, który pozwala na zwiększenie wygody podczas użytkowania kotła. Ponadto to urządzenie pozwala poprawić bezpieczeństwo, dodatkową funkcją jest często możliwość kontroli i sterowania piecem co przekłada się na duże ułatwienia. W tym przypadku jest to chociażby wyrównanie obciążenia cieplnego dla poszczególnych zbiorników w domu. Pozwala to zachować identyczną temperaturę we wszystkich pokojach. Znając już zastosowanie zaworów zadamy sobie pytanie, który będzie najlepszy? 

Nie ma konieczności kupna zaworu jeżeli posiadamy piec wykonany z żeliwa, konstrukcja stalowa natomiast będzie już wymagała jego zastosowania. W sprzedaży spotkamy się z dwoma rodzajami zaworów: czterodrożnym oraz trójdrożnym. Zawór trójdrożny charakteryzuje się ochroną przed pojawieniem się korozji oraz przedłuża żywotność kotła, ponadto pozwala na kontrolę temperatury wody znajdującej się w kotle i poza nią podczas opróżniania. Model ten utrzymuje także stałą temperaturę w pomieszczeniach, możemy też bez problemu obniżać temperaturę, rozdzielać ciepło do określonych miejsc, czy zmienić właściwości pracy kotła. Zawór czterodrożny natomiast spełnia bardzo podobną rolę, jedyną ważną różnicą jest budowa samej konstrukcji oraz większy zakres wykorzystania. 

Jeżeli chodzi o materiały jakim należy się przyjrzeć to najlepszym wyborem będą zawory z mosiądzu, które charakteryzują się bardzo dobrą trwałością i odpornością na powstawanie kamienia w kotle. Możemy też rozważyć opcję żeliwną, natomiast zużyje się ona znacznie szybciej. Istotnym parametrem jest też poziom automatyzacji pracy, które potrafią regulować kocioł we własnym zakresie. Dzięki temu o wielu kwestiach nie musimy na bieżąco pamiętać.